Program

Oct.11 Registration, Welcome reception
Oct.12 Openning ceremony, Group photo, Presentation, APES council meeting
Oct.13 Presentation
OCT-14 Presentation, Conference banquet
Oct.15 Presentation, Closing ceremony, APES general meeting, Half-day excursion

 APES2012 Scientific Program(PDF)

October 11 (Thu.)

09:00-18:00

Registration

09:00-18:00

18:00-20:00

Welcome Reception

18:00-20:00

October 12 (Fri) Morning

08:45-09:00

Opening Remarks

08:45-09:00

09:00-09:45

(PL-1) Yury Dmitrievich Tsvetkov“PELDOR technology for biomolecules studies” (Chair: Sergei A. Dzuba)

09:00-09:45

09:45-09:50

Break

09:45-09:50

09:50-10:05

Group Photo

09:50-10:05

10:05-10:35

Coffee Break

10:05-10:35

Parallel Session A: Photosystem (Chair: Yang Liu)

Parallel Session B: Nanopartical (Chair: Cheol Eui Lee)

10:35-11:00

(IL-1) Hiroyuki Mino “Magnetic Structure of Oxygen evolving Complex in Photosystem II studied by PELDOR/ENDOR”

(IL-2) Atul Kumar Gupta “EPR, Photoluminescence and Photoconductivity analysis of Mn doped CdS nanoparticles”

10:35-11:00

11:00-11:25

(IL-3) Jihu Su “Electronic structure of the S2-state Mn4O5Ca cluster in Photosystem II”

(IL-4) Bhagyashree K.S. “Temperature Dependent Sign Reversal of Magnetocrystalline Anisotropy in Bulk and Nanoparticles of La0.85 Sr0.15 MnO3”

11:00-11:25

11:25-11:50

(IL-5) Hideto Matsuoka “Multifrequency EPR Studies of Photosynthetic Oxygen-Evolving System”

(IL-6) Geetanjali Singh “Magnetic and EPR Studies of Electron-Hole Asymmetry in Bulk and Nanoparticles of Bi1-xCaxMnO3(x = 0.4, 0.6): A Comparison”

11:25-11:50

11:50-13:30

Lunch

11:50-13:30

October 12 (Fri) Afternoon

13:30-13:35

APES Young Scientist Awards (Chair: Hitoshi Ohta )

13:30-13:35

13:35-14:10

(YSA-1) Xing Rong “The development and application of the pulsed ESR spectrometer”

13:35-14:10

14:10-14:15

APES Young Scientist Awards (Chair: Hitoshi Ohta )

14:10-14:15

14:15-14:50

(YSA-2) Leonid Rapatskiy “Detection of Water Binding Sites in the Oxygen-Evolving Complex of Photosystem II Poised in the S2 State Using High Field (94 GHz) 17O-ELDOR Detected NMR Spectroscopy”

14:15-14:50

14:50-15:20

Coffee Break

14:50-15:20

Parallel Session A: Materials/Molecular Device(I) (ChairYau-yuen Yeung)

Parallel Session B: Radicals/Spin Traps/Spin Labels (I) (Chair: Toshikazu Nakamura)

15:20-15:45

(IL-7) Albert Mooktasimovich Ziatdinov “CESR/ESR and New Aspects of the “Devil’s Staircase” Phenomenon in Incommensurate Crystals”

(IL-8)Elena G. Bagryanskaya “The New Spin Probes for Biochemical Applications”

15:20-15:45

15:45-16:10

(IL-9) Hisaaki Tanaka “ESR Observations of Charge Carrier Dynamics in Thienothiophene-Based High-Mobility Transistors”

(IL-10) Benzhan Zhu “From Free Radicals to Lossen Rearrangement, then Back to Free Radicals”

15:45-16:10

16:10-16:35

(IL-11) Vladimir Akimovich Nadolinny “Transformation of As-Grown Phosphorus-Related Centers at HPHT Treatment of Synthetic Diamonds”

(IL-12) Guenter Grampp “ESR-Spectroscopy in Ionic Liquids: Investigations on the Dynamics and Kinetics of Organic Radicals”

16:10-16:35

16:35-16:40

Break

16:35-16:40

16:40-17:30

JEOL Presentation

16:40-17:30

17:30-20:00

Supper

17:30-20:00

18:00-20:00

APES Council Meeting (Council Members Only)

18:00-20:00

October 13 (Sat.) Morning

08:45-09:30

(PL-2) Benjamin Barrett Williams “In Vivo EPR to Guide Management of Therapeutic, Accidental, and Malicious Radiation Exposures” (Chair: Kouichi Nakagawa)

08:45-09:30

09:30-09:35

Break

09:30-09:35

Parallel Session A: Biologic/Biomedical Application(I) (Chair: Yasuhiro Kobori)

Parallel Session B: Materials/Molecular Device(II) (Chair: Albert Mooktasimovich Ziatdinov)

09:35-10:00

(IL-13) Sergei A. Dzuba “Molecular Structure and Dynamics of Spin-Labeled Lipids Bilayers and Embedded Peptides Studied by Stimulated Electron Spin Echo”

(IL-14) Yau-yuen Yeung ” Study of the Defect Structure and Crystal-Field Parameters of α-Al2O3:Yb3+”

09:35-10:00

10:00-10:25

(IL-15) Wolfgang Ekkehard Trommer “Maltose Binding Protein is Partially Structured in its Molten Globule State”

(IL-16) Danil Tolmachev “ODMR of Mn-related excitations in CdMnTe quantum wells”

10:00-10:25

10:25-10:55

Coffee Break

10:25-10:55

Parallel Session A: Biologic/Biomedical Application(II) (Chair: Wolfgang Ekkehard Trommer)

Parallel Session B: Radicals/Spin Traps/Spin Labels (II) (Chair: Benzhan Zhu)

10:55-11:20

(IL-17) Boris Rakvin “The EPR study of trehalose frozen-in disorder”

(IL-18) Toshiaki Arata “Mechanism of Molecular Machines, Switch, Motor, and Clock Proteins, Studied by Distance Measurements Using Spin labeling and Pulse/CW ESR”

10:05-11:20

11:20-11:40

(OL-1) Rajendra Bose Muthukumaran “Dipolar and exchange coupling in (bis-salicylaldiminatothiocarbhydrazono-dicopper(II), a sulphur bridged dimeric copper(II) complex”

(OL-2) Shigeaki Nakazawa “Double quantum transitions of ground-state triplet iminonitroxide-nitroxide diradicals as studied by pulsed ESR nutation spectroscopy”

11:20-11:40

11:40-12:00

(OL-3) Rebecca Lalmuanpuii “EPR Characterization of Low-Spin Heme Adduct of the Interaction of Oltipraz (Anti-Cancer Drug) with Cytochrome c”

(OL-4) Limin Zhou “Study of Semiquinone Radicals in Urban Atmospheric Particles
by Electron Spin Resonance”

11:40-12:00

12:00-13:30

Lunch

12:00-13:30

October 13 (Sat.) Afternoon

13:30-14:15

(PL-3) Baolu Zhao “Three dimensional electron spin resonance imaging (ESRI) of endogenous nitric oxide radicals generated in vivo” (Chair: Hideo Utsumi)

13:30-14:15

14:15-14:20

Break

14:15-14:20

Parallel Session A: ESR Imaging (Chair: Baolu Zhao)

Parallel Session B: Polymer (Chair: Wataru Sakai)

14:20-14:45

(IL-19) Kouichi Nakagawa “A 9 GHz EPR Imager for Thin materials, such as Skin”

(IL-20) Eduardo Di Mauro “Polymerization Process Interpretation of Dental Resins via Electron Paramagnetic Resonance (EPR) in X, Q and W Bands”

14:20-14:45

14:45-15:10

(IL-21) Kazuhiro Ichikawa “Imaging in vivo oxidative diseases using OMRI”

(IL-22) Li Wang “ESR Study on SNS-Cr catalytic system for ethylene oligomerization
and catalytic mechanism”

14:45-15:10

15:10-15:30

(OL-5) Hideyuki Hara “Application of X-band ESR imaging for material field”

(OL-6) Wataru Sakai “Spin-Trapping Analysis for Thermal Degradation Reaction of Poly(butylene terephthalate)”

15:10-15:30

15:30-18:00

Poster Presentation

15:30-18:00

18:00-20:00

Supper

18:00-20:00

October 14 (Sun) Morning

08:45-09:30

(PL-4) Toshikazu Nakamura “Multi-frequency and Pulsed ESR Study on Electric- and Bio-functional Materials” (Chair: Matvey Fedin)

08:45-09:30

09:30-09:35

Break

09:30-09:35

Parallel Session A: High-Field ESR (Chair: Gerd Kothe)

Parallel Session B: Photoinduced System (Chair: Seigo Yamauchi)

09:35-10:00

(IL-23) Hitoshi Ohta “Development of Multi-Extreme THz ESR and Its Applications to Magnetic Systems”

(IL-24) Yasuhiro Kobori “Connection between Protein Nanostructures and Electronic Couplings in Photoinduced Charge-Separated States”

09:35-10:00

10:00-10:25

(IL-25) Zhongwen Ouyang “High-field ESR system in Wuhan National High Magnetic Field Center”

(IL-26) Matvey Fedin “Light-Induced Spin Dynamics in Copper-Nitroxide Based Molecular Magnets: an EPR study”

10:00-10:25

10:25-10:55

Coffee Break

10:25-10:55

Parallel Session A: Theory/Calculation(I) (Chair: Jihu Su)

Parallel Session B: Spin Exchange/Interaction (Chair: Hong-In Lee)

10:55-11:20

(IL-27) Czeslaw Zygmunt Rudowicz “Theoretical modeling of spectroscopic properties of Ni2+ ions in Haldane gap systems-case study: Y2BaNiO5”

(IL-28) Mikhail N. Uvarov “Electron Spin Echo of Spin-Correlated Polaron Pairs P3HT:PCBM Composites”

10:55-11:20

11:20-11:40

(OL-7) Honggang Liu “The dependence of EPR g-factors on pressure for rare earth ion in crystals: a theoretical case study of LMN:Ce3+ crystal”

(OL-8) Tajamal Hussain “Effects of Ion-Pairing and Columbic Repulsion on Spin Exchange Reactions. An ESR Study”

11:20-11:40

11:40-12:00

(OL-9) Kenji Sugisaki “Spin�COrbit Coupling in Triplet-State Bis(Nitroxide) Biradicals: A Theoretical Study on their Zero-Field Splitting Tensors”

(OL-10) Takeshi Yamane “An Electronic Structure of a Binuclear Rhenium Complex in a Mixed-Valence State as Studied by ESR Spectroscopy”

11:40-12:00

12:00-13:30

Lunch

12:00-13:30

October 14 (Sun) Afternoon

13:30-14:15

(PL-5) Cheol Eui Lee “Magnetic and Electrical Phase Separation in Proton-Irradiated Graphite as Revealed by Electron Spin Resonance” (Chair: Subray Venkatraman Bhat)

13:30-14:15

14:15-14:20

Break

14:15-14:20

Parallel Session A: Quantum Computation/Spin Manipulation (Chair: Takeji Takui)

Parallel Session B: Theory/Calculation(II) (Chair: Czeslaw Zygmunt Rudowicz)

14:20-14:45

(IL-29) Jiangfeng Du “Quantum Computation based on Spins in Solid State Systems”

(IL-30) Konstantin L. Ivanov “Theory of the Overhauser effect in the pulsed mode of EPR pumping”

14:20-14:45

14:45-15:10

(IL-31) Gerd Kothe “Light-induced Generation and Coherent Manipulation of Entangled Quantum States in Molecular Crystals”

(IL-32) Peter G. Skrylnik “The EPR Investigations and Group-Theoretical Analysis of the Transition to Incommensurate Phase of the MgSiF6.6H2O crystals”

14:45-15:10

15:10-15:35

(IL-33) Kazunobu Sato “Spin Manipulation in Molecular Spin States by Pulse-based Electron Multiple Resonance for Molecular Spin Quantum Computers”

(OL-11) Chunhua Huang “Molecular Mechanism for the Synergistic Toxicity between Tetrachlorocatechol and Sodium Azide: The Formation of Unusual Azide-substituted Semiquinone Radicals and an Unprecedented Ring-opening Product via Zwitt-azido Cleavage”

15:10-15:30

15.35-16:05

Coffee Break

15.30-16:05

Joint Session: Mixed Topics (Chair: Jiangfeng Du)

16:05-16:30

(IL-34) Sergey Demishev “New frontiers in magnetic resonance in strongly correlated metals”

16:05-16:30

16:30-16:55

(IL-35) Seigo Yamauchi “Time-resolved EPR Studies on the Excited Triplet State of Metal Complexes – A More General Experimental Method”

16:30-16:55

16:55-17:00

Break

16:55-17:00

Parallel Session A: Mixed Topics (Chair: Elena G. Bagryanskaya)

Parallel Session B: Instruments (Chair: Simon Drew)

17:00-17:25

(IL-36) Madan Gopal Misra “Electron Paramagnetic Resonance study of Cu2+doped Diammonium hexaaqua magnesium sulphate single crystals: a case of Jhan-Teller Distortion”

(IL-37) Hiroyuki Nojiri “Application of THz ESR on molecular magnets”

17:00-17:25

17:25-17:45

(OL-12) Satoru Yamamoto “Structure Determination of Spin-labeled DNA’s by Pulsed ELDOR Measurements and Molecular Mechanics Calculation”

(OL-13) Ke Wu “Development of X-band ESR Cavity for In Vivo Tooth Dosimetry”

17:25-17:45

17:45-18:05

(OL-14) Valery Fedorovich Tarasov “Electronically Excited Triplet-Doublet Complexes in Liquid and Solid Solutions. Comparative TR EPR Study”

(OL-15) Peter Hoefer “New frontiers in EPR technology: Digital devices and cryo-free VT systems”

17:45-18:05

18:05-18:10

Break

18:05-18:10

18:10-20:30

Conference Banquet

18:10-20:30

October 15 (Mon) Morning

08:30-09:15

(PL-6) Peter Z. Qin “Nucleic Acid Structure and Dynamics: Perspectives from Spin Labeling” (Chair: Yury Dmitrievich Tsvetkov)

08:30-09:15

09:15-09:20

Break

09:15-09:20

Joint Session: Mixed Topics (Chair: Zhongwen Ouyang)

09:20-09:45

(IL-38) Simon DrewTernary Complexes of 2-Substituted-8-Hydroxyquinolines with Divalent Copper and Biological Co-Ligands:Implications for Alzheimer’s Disease Therapy

09:20-09:45

09:45-10:10

(IL-39) Amarendra Nath Maity “Computational Study of 5-Fluorolysine as Alternative Substrate of Lysine 5,6-aminomutase: Dual Role of Fluorine as Stabilizing Group and Probe for Characterization of Radical Intermediates by EPR and ENDOR Spectroscopy”

09:45-10:10

10:10-10:30

Coffee Break

10:10-10:30

10:30-10:45

Closing Remarks

10:30-10:45

10:45-11:30

General Meeting

10:45-11:30

11:30-12:30

Lunch

11:30-12:30

12:30-21:00

Excursion

12:30-21:00

Meeting Rooms in Wenjin Hotel:

Joint sessions, Parallel Sessions A (Fourth floor)
Parallel Sessions B (Fourth floor)
Poster Sessions (Fourth floor)
Welcome Reception (Fifth floor)
Conference Banquet (Fifth floor)